מידע מעשי לנתינה

עשייה פילנתרופית מסודרת דורשת לא פעם מרכיבים רבים, החל מהחלטה על הקמת ישות ארגונית לניהול וחלוקת המענקים, דרך כלים פרקטיים כגון חוזים משפטיים עם הגורמים הנתמכים, טפסי דיווח ומעקב על המענקים, נקודות לבחינת עמותות, הגדרת צורות התקשרות עם הקרן, קיום מפגשים עם הארגונים, הקמת אתר אינטרנט, העסקת עובדים או יועצים ועוד רבים נוספים.

אין מבנה אחד נכון לניהול הפילנתרופיה וכל תורם, בהתאם לאופיו, למטרותיו, להיקפי המימון שלו ולכמות הזמן שיש ברשותו, יחליט מה נכון לו.

אנחנו בשרותי היעוץ של JFN  נשמח לעזור לכם להבין מה הצרכים והאפשרויות שלכם ומהם הכלים והמנגנונים המתאימים לכם ובהתאם, מהי הדרך הקלה והמתאימה לכם לארגון העשייה הפילנתרופית שלכם.

חשוב לנו לציין כי JFN הינו ארגון מקצועי אובייקטיבי ונטול אג'נדה וככזה מטרתו להקשיב לתורם ולסייע לו בבניית אסטרטגיית הנתינה הנכונה ביותר עבורו. JFN  הינה עמותה ואינה עסק למטרות רווח.

מהיתרונות הבולטים שלנו היא כוחה של רשת התורמים – כארגון חברים הפועל עם רשת מגוונת, מקצועית וענפה של תורמים פילנתרופים מכל העולם אנו משתמשים בנכס החשוב ביותר שלנו – החברים, על מנת להנגיש אינפורמציה חיונית, ניסיון עשיר וידע.

כמו כן אנחנו בוחנים, מנתחים ומתאימים את סוג המידע להיקף ההשקעה והרצון של התורם בכדי לסייע לו למקסם את תרומתו.

כשלב ראשון קיבצנו את עיקרי השלבים המומלצים, יחד עם מגוון כלים לדוגמא. אם ברצונכם ביעוץ פרטני אנא צרו קשר לקביעת פגישה אישית.

 1. ראשית בבניה וביסוס של העשייה הפילנתרופית שלכם מומלץ לבחון את המניעים שמתוכם אתם פועלים, את עולם הערכים העומד בבסיס הנתינה שלכם ואת המרחבים והתחומים בהם אתם רוצים לפעול. JFN מקיימת סדנאות פרקטיות מותאמות אישית לתורמים ובני משפחותיהם, לבחינה וזיהוי של מרכיבי בסיס אלו לגיבוש אסטרטגיית נתינה פילנתרופית.
 2. לאחר זיהוי התחום בו תרצו להשקיע וה"אני מאמין" של הקרן, ישנן שאלות רבות שניתן להעלות ובהתאם החלטות רבות לקבל, לא כל תורם נדרש למענה על כל השאלות, אך שאלות אלו מסייעות להגדיר את המרחב בו פועלים ובו מנסים ליצור שינוי.

שאלות לדוגמא עשויות להיות:

 • האם אתם יוצאים בחיפוש פרו-אקטיבי אחר מבקשי מימון הפועלים בתחום בו אתם מעונינים להשקיע? או שהינכם מגיבים באופן ריאקטיבי לפניות מהשטח?
 • האם ברצונכם להקים מיזם חדש? או לחזק את העשייה הקיימת דרך גורמים קיימים?
 • לכמה שנים תתנו תמיכה?
 • האם התמיכה מכוונת עבור פרויקטים או עבור תמיכה כללית?
 • האם אתם מחלקים הרבה מענקים קטנים? או מספר מצומצם יותר של מענקים משמעותיים בהיקפם?
 • מה מידת המעורבות שתבקשו בנוסף לנתינה הכספית שלכם?
 • מה ייחשב מבחינתם כהצלחה? כיצד תמדדו אותה?
 • האם עבודה בשיתוף פעולה היא משהו שאתם מעונינים בו?
 • האם ישנה אוכלוסיית יעד ממוקדת בה תרצו לתמוך? לדוגמא חתך גילאי, איזור גיאוגרפי, מגזר מסוים, בעלי תפקידים מסוימים וכו'.

אנו ב JFN מסייעים להציף ולשאול את השאלות המתאימות- במינון, היקף ובמועד המתאימים לכל תורם, בכדי לסייע לכם לגבש את אסטרטגיית הנתינה באופן המייטבי.

 1. One pager על הקרן – אנו ממליצים להגדיר לעצמיכם בכמה שורות, מי אתם ומה מטרת העשייה הפילנתרפית שלכם. מסמך זה מהווה מעין "כרטיס ביקור" הן מול תורמים נוספים, גורמים מקצועיים וכמובן מול עמותות המבקשות מימון. מסמך זה מסייע במיוחד ביכולת לסרב לגופים מסוימים מכיוון שהוא מבהיר מה הקרן מחפשת.
 2. הישות המשפטית דרכה אתם פועלים – מאחר וקרן אינה ישות משפטית בישראל כפי שהיא קיימת לדוגמא בארה"ב, ישנן בישראל מספר פלטפורמות לפעילות פילנתרופית. במסמך הבא תוכלו למצוא את עיקרי הפלטפורמות האפשרויות לחלוקת מענקים בישראל – מסמך זה נועד להיות "מורה נבוכים" ואינו מהווה תחליף לייעוץ עם גורמי מקצוע כגון רו"ח ועו"ד.
 3. לאחר שלבים אלו, מומלץ לחשוב על תהליך הנתינה של התורם/הקרן – האם תרצו ליצור רצף פעולה לאורך השנה הקלנדרית עם מועדים ברורים לקבלת בקשות/חלוקת מענקים וכו'. תהליך נתינה מסודר כולל לא אחת טפסים רשמיים לבקשות מענקים ומסירת דיווחי התקדמות – בשלב זה תוכלו לשאול את עצמיכם האם תרצו להשתמש בטפסים מסודרים ומה הם יכללו – JFN מסייעת לכם להבין ומדגימה לכם מגוון של אפשרויות בכדי לבנות יחדיו את הכלים המתאימים לכם ביותר. לא כל נתינה צריכה להתבסס על תהלכים מסודרים ובירוקרטים, הכוונה היא לעשות סדר ולעזור לתורם לנהל בצורה מיטבית את הנתינה שלו בכדי להוביל למקסימום אימפקט ולבהירות בתקשורת עם השטח.
 4. הפן המשפטי – לנתינה פילנתרופית ישנם לא מעט אספקטים משפטיים העולים לאורך הדרך, מסמך זה מבליט כמה מן הנקודות שמומלץ לחשוב עליהן לאורך הדרך שלכם ובכל מקרה מומלץ להיוועץ בעורכי דין המתמחים בתחום הפילנתרופי.
 5. מי אתם ואיך אתם רוצים להיתפס מול השטח? התנהלות של תורם מול הארגונים בהם הוא תומך, מול תורמים נוספים, מול רשויות או ממשלה מאפיינת אתכם ובמידה רבה מגדירה את הנתינה שלכם. מערכות יחסים אלו מורכבות ולא פעם דורשות רגישות רבה והיכרות עם הצד השני. אנו ב JFN מסייעים להבין את המורכבויות הללו ומעניקות כלים לעבודה מיטבית מול זירות הפעילות הפילנתרופיות השונות. מידע נוסף על יחסי קרנות עמותות ניתן לקרא במסמך הבא.
 6. הערכה ומדידה של אימפקט הנתינה שלכם – תחום זה הוא תחום מורכב ומאתגר, כל תורם רוצה לוודא שהמשאבים שהוא משקיע אכן יובילו לשינויים המיוחלים. בתחומי שינוי חברתי הממדים להערכת אימפקט מורכבים ודורשים הבנה בתחום והגדרה מציאותית של היעדים. JFN תוכל לסייע לכל תורם בהתאם לתחום ולאופי ההשקעה שלו, לבחון ולהגדיר יעדים ודרכי הערכה ומדידה לבחינת האימפקט של העבודה שלהם.