תכניות השלמת מענקים (Matching Grants)

תכניות ה-Matching Grants (השלמת מענקים) הינן יוזמות של קרנות פילנתרופיות הפועלות בתחום חברתי ספציפי, המעוניינות להרחיב את מאגר התורמים ובכך להגדיל את ההשפעה הפילנתרופית בתחום הנ"ל.

כל קרן המעורבת באופן משמעותי בתחום ספציפי יכולה ליזום תכנית השלמת מענקים על מנת לחזק את התחום הנ"ל ולהכניס לתוכו משקיעים חברתיים חדשים, שמצידם זוכים להכפלת תרומתם בקנה מידה של 1:1. תורמים המעורבים בתכניות יכולים לתרום לכל ארגון, יוזמה או עמותה על פי בחירתם האישית, כאשר בעת הקמת תכנית השלמת המענקים לתחום ספציפי, קובעות הקרנות גבולות גזרה בהתאם לקריטריונים שנקבעים מראש.

עד כה, ביצעה JFN שמונה עשר תכניות השלמת מענקים שונות, בהן גויסו למעלה מ-100 מליון דולר עבור תכניות משמעותיות בארץ ובחו"ל. משתתפי התכנית נהנים לא רק ממכפיל פילנתרופי, אלא גם נחשפים לתחומי עניין חדשים, מרחיבים את מעגלי ההשפעה שלהם ושותפים לעוצמה המאפיינת נתינה בצוותא.

בנוסף, סקרים שביצע ה JFN מספר שנים לאחר קיום היוזמות הוכיחו כי מרבית (86%) התורמים החדשים הנכנסים לתחום כתוצאה מתוכנית השלמת מענקים ממשיכים להיות מעורבים ואף מגדילים באופן משמעותי את תרומתם לאורך השנים.

 

להלן מספר דוגמאות לתוכניות השלמת מענקים שבוצעו בישראל:

יוזמת השלמת מענקים בתחום איכות הסביבה: יוזמה משותפת של JFN וקרן ריצ'רד ורודה גולדמן לטובת ארגוני הסביבה הישראלים הפועלים להבטחת עתידה של סביבה בריאה ובת-קיימא בישראל. היוזמה רתמה 24 תורמים חדשים, שתרמו, יחד עם השלמת המענקים, כ- 1,555,000 דולרים ל-13 עמותות הפועלות בתחום איכות הסביבה.

פסיפס: פסיפס הינה תכנית השלמת מענקים המתמקדת בעשייה בתחום ההתחדשות היהודית בישראל, פרי יוזמתן של קרן אביחי ופדרציית ניו יורק, בשיתוף קרן תמורה ו-JFN. בשנת 2010, הצליחה פסיפס לרתום 55 תורמים חדשים, שתרמו, יחד עם השלמת המענקים, כ- 2,420,000 דולרים ל-35 עמותות המקדמות את תחום ההתחדשות היהודית בישראל.

פסיפס 2: שבו והציעו קרן אביחי, פדרציית ניו-יורק, בשיתוף עם קרן תמורה ו-JFN,  לתורמים להשפיע באופן פעיל על ההתחדשות היהודית בישראל. בדומה לפסיפס המקורית, גם פסיפס 2 היתה הצלחה גדולה: התכנית רתמה 41 תורמים, אשר תרמו ל- 29 עמותות המקדמות את תחום ההתחדשות היהודית בישראל.

התחדשות ירושלים: קרן ליכטאג מציעה השנה הכפלת תרומה 1:1 לתורמים התורמים בפעם הראשונה לתחום התחדשות ירושלים ולתורמים ותיקים המכפילים את תרומתם.

תעסוקה: הקרן על שם הארי וג'נט וויינברג יזמה תכנית להשלמת מענקים בתחום פיתוח תחום התעסוקה עבור תורמים חדשים בתחום ותורמים המגדילים את תרומתם במעל 25,000$ במטרה לקדם בסדר העדיפויות את נושא פיתוח כוח העבודה. תאריך אחרון להגשת בקשה 30 לאפריל 2014.

לימודי STEM: קרן בן ואסתר רוזנבלום, בשיתוף JFN, הקימה יוזמה להשלמת מענקים על סך מיליון דולר לחיזוק וקידום חינוך במקצועות ה STEM – Science, Technology Engineering & Math בפריפריה הגיאו-חברתית בישראל ולהגברת המחויבות הפילנתרופית לתחום זה. היוזמה כוונה לפעילויות בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי בישראל בטווח הגילאים בין גן חובה ועד תיכון.