כדור שלג סביבתי: הפוטנציאל הטמון בשיתוף פעולה/ נעה יובל מעוז, קרן גנדיר

- נובמבר 25, 2013

אנחנו, צוות קרן גנדיר, רוצים לשתף אתכם בעשייה מלאה בהשראה, שהחלה כמעט במקרה בפגישה קטנה.

במהלך שנת 2009, במסגרת כנס הJFN בירושלים התקיים סבב "Speed Dating" בין קרנות ותורמים לפי תחומי ענין. הובטח שמי שימציא פרויקט יחד עם גוף שלא עבד איתו בעבר ושניהם ישקיעו 5000$ ה-JFN ישלים את המענק ב- 10,000$. שם נפגשו  נעה יובל מעוז, חברת הנהלת קרן גנדיר הישראלית, עם מנכ"ל הקרן לסביבה ירוקה, סיגל פלר לראשונה וביניהם סוכם על חיבור בין תחום הצעירים אותו מקדמת קרן גנדיר לבין איכות הסביבה אותה מקדמת הקרן לסביבה ירוקה.

זמן לא רב לאחר הפגישה, פרסם JFN קול קורא להשלמת מענק נוסף ביזמת קרן גולדמן בתחום הקיימות. הגשנו בקשה להשלמת מענק בסך של 25,000$ לטובת מיזם סביבתי בשם קהילות מקיימות (Eco-mmunities). הבקשות התקבלו ואושרו להשלמת מענק משני השותפים – גולדמן וגנדיר – ע"ס 50,000$.

מענק זה שימש כמקור מימון לפיתוח מרחב הקיימות בקהילות הספציפיות במהלך שנת 2009/10. למרבה השמחה, קרן שח"ף, התומכת קהילות סביבתיות, הגישה בקשה למענק צימוד במסגרת אותו קול קורא מול קרן גולדמן, וזכתה למענק שסייע בתמיכה במיזם בשלביו המאוחרים.

לאור ההתפתחויות המעניינות שניכרו בתחום הקיימות בקהילות לאחר שנת המענק הראשונה, הוחלט בקרן גנדיר להמשיך את התמיכה בתחום גם לאחר תום שיתוף הפעולה עם קרן גולדמן. וכך המשכנו לתמוך במרחב הקיימות במשך שלוש שנים נוספות – מ-2010 ועד 2013.

מזרע לעץ: מרחב הקיימות מתרחב

כקרן פילנתרופית ישראלית, אנו גאים להיות חלק מפרויקט שהחל ב-2009 בהיקף קטן והמשיך לכדי קצירת הישגים נפלאים בתחום הקיימות בקנה מידה רחב.

בין היתר, חל גידול משמעותי בעיסוק בתחום הקיימות בקהילות המשתתפות: מספר הקהילות שנכנסו לפעילות של ממש בתחום הקיימות עלה מפחות מחמש ב-2008 לקרוב לעשרים ב-2012. בנוסף, מגוון הקהילות העוסקות בתחום הקיימות התרחב משמעותית: בעוד שב-2008 עסקו בתחום רק קהילות פלורליסטיות יהודיות חילוניות בעיקרן, הרי שב-2012 ניתן היה למצוא גרעינים תורניים, קהילות ערביות, קהילות דרוזיות, קהילות מחנכים עוסקים בתחום הקיימות בהתלהבות ובלהט.

מרחב הקיימות זכה גם לשותפים אסטרטגיים, ובהם לא רק קרנות פילנתרופיות, כי אם גם משרדי ממשלה הרלוונטים לקידום המיזם – המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות. תקציב מרחב הקיימות שולש מכ-600 ש"ח ב-2010 לכ-1,800,000 ש"ח בשנת 2012.

יחד עם שינויים מבורכים אלו, חל שינוי משמעותי במיזם מבחינה תפישתית. לאחר השנה הראשונה לתמיכה במיזם, הוחלט על העברת מרכז הכובד מהסתכלות סביבתית ברמה "פרויקטלית" לראיה ארגונית הוליסטית. בכל ארגון שותף הוגדר בעל תפקיד של "רשת" )קונקטור), הפועל לצד מנהל הארגון ומקדם את נושא הקיימות על שלוש רגליו: הסביבתית, החברתית והכלכלית, הן ברמת העשייה הארגונית והן ברמת התנהלות הארגון עצמו.

קבוצת הרשתים ומנהלי הארגונים מתכנסת אחת לחודש ללמידה משותפת בקורס שנבנה במיוחד לקידום המיזם בשיתוף עם מכון השל. נכון להיום, מתמקדת ההדרכה במכון השל ביישום מודל "שכונה מקיימת" שניסח המכון בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה,ובהקמת רשת של "מרכזים לקיימות שכונתית" (מלק"שים) בכל הקהילות השותפות למיזם.

והעתיד? נראה ירוק

בעתיד הנראה לעין, צפוי מרחב הקיימות להתפתח לכיוונים מרגשים למדי. רשת המלק"שים צפויה לגדול, בעוד שהקהילות צפויות להמשיך למצב את עצמן כגוף מוביל בתחום הקיימות. העבודה עם משרדי ממשלה תגדל ותעמיק – לרבות המשך העבודה עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות והתנעת תהליכים עם משרדי החקלאות והחינוך. רשת היעוץ הבין-קהילתית תתרחב, כך שקהילות ותיקות בתחום יחנכו קהילות חדשות.

מי היה מאמין שהזרע שנזרע במפגש בין נציגת הנהלת קרן גנדיר למנהלת הקרן לסביבה ירוקה בשנת 2009, שבסיכומה הוסכם על הקצאת seed money של כ-5,000$, צמח למימון רחב היקף בעזרת השלמת מענק שהובילה קרן גולדמן ומימון ההמשך של קרן גנדיר, שהוביל להתפתחות תחום הקיימות בקהילות שחף למימדי עץ רחב צמרת.

לדברי מאיה נתן, מנכ"לית JFN ישראל, שחקנים חברתיים המעוניינים לקחת חלק בתהליכי נתינה משמעותיים מחפשים ללמוד, להכיר אנשים ולחוות כלים שיסייעו להם בכך. אנו בקרן גנדיר רואים בJFN שותף אסטרטגי משמעותי בהתנעת התהליך שהביא להתפתחות התחום כולו. המקרה שלנו ושל קרן גולדמן החל בהכנסת בוהן קטנה לתחום חברתי חשוב. התוצאה? השפעה יוצאת דופן ושינוי התחום מן היסוד. במקרה של מרחב הקיימות, ההשפעה רק תלך ויגדל.

סיפור זה בא ללמד על כוחן של קרנות לתת לעמותות כלים להגביר את השפעתן בשטח ולהשאיר חותם של ממש. המסר שאנו, כקרן פילנרתופית, רוצים להעביר הוא שקרנות צריכות לרצות לחשוב מחוץ לקופסא ולהיות קשובות להזדמנויות בשטח, כי הן שם, רק מחכות שנזהה אותן.